Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Rád bych se tu zamyslel nad často kladenou otázkou, na níž stejně nelze odpovědět jednoznačně. Chci se tu však podělit se svými zkušenostmi, a připojím svůj pohled na věc.
Začnu asi přednostmi obou systémů. Dva roky jsem měl ultrazoom Fujifilm Finepix, model S9600, potom jej v brašně vystřídala pravá zrcadlovka Alpha od Sony, A300. Ještě předešlu - Fujifilm je kompakt, kromě filtrů a externího blesku, jež stejně nespolupracuje, nelze přístroj o nic doplnit, jednoduše koupíme fotoaparát a tím to končí. Sony je stavebnice, a možnosti jsou skutečně velké. Objektivy nejrůznějších ohnisek několika výrobců, blesky, konvertory, mezikroužky, a další příslušenství... Problémem jsou peníze.

Plusy Fujifilmu:
- pevný objektiv, ohniska 28-300mm.
- možnost používat filtry - u kompaktu neobvyklá
- pohotovost
- stále čistý snímač
- velká hloubka ostrosti, což je ale i nevýhoda
- robustní konstrukce

Mínusy:
- pouze jeden objektiv - byť širokorozsahový a poměrně světelný
- značná chromatická vada objektivu
- velmi omezený režim "makro"
- pomalu překreslující hledáček s malým rozlišením
- nepoužitelné manuální zaostřování
- velký šum

A nyní totéž - zrcadlovka Sony a její výhody:

- systém lze rozšiřovat
- ergonomie
- možnost použít libovolný výměnný objektiv
- rychlé ostření s dokonalou kontrolou na matnici
- manuální ostření
- malá hloubka ostrosti - kreativní využití
- velikost čipu a jeho nízký šum, jednoduše si mohu dovolit ISO 400
- jednoznačně kvalitnější výstupy, snímky

Důvody proč zrcadlovka ztrácí:

- čistota snímače - prach se dostane díky výměnným objektivům na něj a je nutné jej čistit.
- velikost příslušenství a z toho pramenící nižší pohotovost.

A teď podrobněji. Pokud vezmeme oba přístroje do ruky, mají solidní konstrukci, padnou dobře do ruky, Sony se snadněji ovládá, oba fotoaparáty mají výklopný panel, což já osobně velmi oceňuji. Vznikají tak snímky s neotřelou perspektivou, jediné co lze vytknout těmto konkrétním modelům je skutečnost že panel lze vyklopit pouze horizontálně. Sony je znatelně těžší, hlavně ve spojení s vertikálním gripem, jímž lze ovládat veškeré důležité funkce přístroje pokud komponujeme na výšku. Já osobně považuji hmotnost za přednost, těžký přístroj je stabilnější. Na oba fotoaparáty můžeme našroubovat filtry, přední příruba se u Fujifilmu neotáčí, což použití například polarizačního filtru činí snažším. U levných setových objektivů Sony bohužel ano. Použít lze i dálkovou spoušť Sony samozřejmě kabelovou, u zrcadlovky to nepřekvapí, ultrazoom však v tomto směru boduje, neboť se v této třídě přístrojů nejedná u samozřejmost, třebaže spoušť je pouze drátěná. Zoomovací prstenec je u Fujifilmu řešen klasicky, pogumovaný povrch, jaký nacházíme u "dospělých" přístrojů. Během mé praxe s ultrazoomem mě nepříjemně překvapila nutnost udržovat UV filtr v naprosté čistotě, i nepatrná nečistota, nebo kapka deště se projevila na snímku, díky konstrukci objektivu a jeho vzdálenosti od snímače. Z tohoto důvodu také funkce "makro" byla použitelná velmi omezeně, výrobce uvádí že je možno ostřit již od jednoho centimetru, z pochopitelných důvodů však mlčí o skutečnosti, že je to podmíněno nejširším ohniskem. A vzdálenost jeden centimetr od předního členu objektivu znamená v praxi většinou to, že vidíme veškeré nečistoty až na snímku na monitoru počítače, bohužel, jež se nachytaly na filtr, no alespoň v mém případě, neboť mívám na objektivu nasazen filtr trvale. Ruční ostření pak byl skutečný horor, to opravdu nešlo, díky pomalé reakci a špatnému hledáčku, tam jsem prostě nic neviděl. Tyto negativní vlastnosti pravá zrcadlovka nemá. Stejně tak netrpí aberací, chromatickou vadou v takové míře, vděčí za to ale použitým objektivům, to jsou ohniska ne tak extrémních rozsahů, vždy je ale něco za něco, takže pokud používáme dva základní zoomy, přicházíme o pohotovost. A navíc zrcadlovka znamená mít s sebou další objektiv, a zpravidla také blesk, a filtry, a kabelovou spoušť... Což ovšem něco váží, a zabírá to místo. Co se týče komfortu obsluhy, čili ovládání, je to 1:1, je to dosti subjektivní a hodně o zvyku, při pohledu do hledáčku obraz který nabídne Fujifilm zklame, pozorujeme zde totiž obraz který vykresluje malý LCD panel s malým rozlišením. Zde bych rád vzpomněl příjemnou věc, u Fujifilmu se dala vybrat oblast zaostření pohybem čtverce po panelu. Sony touhle vychytávkou nedisponuje, naproti tomu ostří velmi rychle a přesně. A pohled na matnici je přeci jen jiné kafe.
Velikou bolestí pravých zrcadlovek je prach na snímači, ten si do těla - neboť měníme skla - nataháme na samotných objektivech, nalétá tam při jejich výměně, a navíc jej při každé expozici víří mechanismus zrcadla, takže se projeví na fotografiích pokud nastavíme vyšší clonová čísla, a také při použití polarizačního filtru. Vychvalované samočištění čipu nemá podle mých zkušenností téměř žádný účinek. Tedy vězme že tímto dosti závažným problémem díky prachutěsné konstrukci Fujifilm netrpěl.
Vlastním zrcadlovku, a tady je můj osobní pohled - protože je kreativnější, snímky nemají tolik šumu, lze ji rozšířit, subjektivně mám z fotoaparátu lepší dojem a mohu se s ní pustit do čehokoliv.
U Fujifilmu jsem se zase nemusel starat o čistotu snímače, potom to retušovat v editoru, měnit skla v nejnevhodnějších chvílích a tahat s sebou všechno to příslušenství, protože to byl zkrátka kompakt.
Takže - když to uzavřu, neměnil bych, ale to v žádném případě neznamená, že "Fujina" byla špatný stroj. Kdybych si mohl dovolit ten luxus a vlastnit oba přístroje, raději bych ovšem novou Fuji S100FS, což je značně vylepšená S9600, měl bych oba. Pro svou práci, ale, mohu-li to tak napsat, jednoznačně zrcadlovku. Na výlet, dovolenou určitě ultrazoom, díky univerzálnosti, pohotovosti a rozměrům. Nabídne totiž určitě i tak hodně, neobvykle kvalitní soubory a dosti velké i pro snímky formátu A4.
Chtěl jsem tu porovnat zdánlivě neporovnatelné. Shrnul jsem tu své poznatky, doufám že se alespoň trochu podařilo.

A nyní po více než ročním používání DSLR tento článek doplním, protože musím. Nevím jak velká je tolerance jiných fotografů se zrcadlovkami vůči snímači plnému nečistot ale mě už to pomalu přestává bavit. Počet tmavých flíčků narůstá s každou expozicí. Navíc jsem fotil nedávno křtiny, v průběhu akce se z nevím jakých důvodů objevil na snímači černý flek, celkem velký a nikoliv suchý, nešel dolů, musel jsem sáhnout po isopropanolu. Mastnota snad z mechanismu zrcadla. Po čase jsem procházel koryto horského potoka, učesaná voda, ano kýč, maximální clona, šedý filtr, nejnižší ISO, dlouhé časy ze stativu. Na každém dalším snímku nové nečistoty. Takže koupelna, číštění snímače, potom počítač a editor, čas strávený retušováním.
A zase o moc častěji vzpomínám na ultrazoom, protože jsem neměl obavy.
Kdyby Fujifilm měl opravdové manuální ostření, lepší hledáček, dovolující komponování a skutečnou kontrolu záběru a alespoň třeba i jeden model systémového blesku, nikdy bych si zrcadlovku nekoupil.
Asi toho chci moc.


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Fuji vs.DSLR

(Kuric Jano, 11. 7. 2010 15:14)

Úplne súhlasím s vašim postojom.Nepochybujem,že zrkadlo má kvalitnejšie výstupy.Vlastním už druhý UZ od Fuji,teraz konkrétne S200EXR a som v podstate spokojný.Macro je super a ešte keď nahodím macro predsádku Raynox 150 to nemá chybu.Jedíné čo mi tam chýba je už Vami spomínané kvalitné manuálne ostrenie,a syst.externý blesk,tak na DSLR by som ani nepomyslel.Ale opakujem nepochybujem o kvalitnejších výstupoch DSLR,hlavne vďaka veľkosti čipu.Ešte doplním,Pri použití Raynox 150,alebo250,sa práveže fotí pri najdlhšom ohnisku,čo je u FujiS200EXR -430,pravdaže je potrebný statív.A to už je potom macro.

Odpověď

(Hanslik, 15. 11. 2009 22:42)

Díky za reakci, ano, pokud bych si mohl zvolit pouze jednu z těchto možností, pak bych volil jednoznačně zrcadlovku. Makro u ultrazoomů je nedokonalé, protože - ja píši výše je zpravidla nutno mít nastaveno nejširší ohnisko, aby přístroj ostřil od onoho deklarovaného centimetru.Teprve, když vyzkoušíte pravou zrcadlovku, uvědomíte si, jak je kompakt nedokonalý. A nejen když jde o ono makro. Prachu se nebojte, do clonového čísla 8, a dost možná i 11 o něm vůbec nevíte. Jinak, já si čistím sám. Dělá se z toho příliš veliká věda. Zvládnout se to dá.

Poradíte?

(Šárka, 5. 11. 2009 22:45)

Pozorně jsem si přečetla všechno,protože jsem doufala,že najdu odpověď,ale teď vlastně zase nevím.Já vlastním Sony DSC H7,se kterým si dobře rozumím a fotím s ním všechno.Problémy s makrem,které popisujete u Fujif. nemám,makro mám skvělé.Jinak ale přemýšlím o zrcadlovce a pořád se nemůžu rozhodnout.Jde o to,že tady mám všechno při jednom,kdežto zrcadlovka je náročnější na příslušenství (a to já bych nakupovala),určitě tolik nešumí,ale teď mě zarazil ten prach na snímači.
No,takhle nějak jsem přemýšlela,ale vážně nevím.
Jestli můžete poradit,šel by ste do zrcadlovky? Tedy,pokud by vám Fujifilm vyhovoval i v těch nevýhodách,které jste popsal?
Děkuju,pokud odpovíte.